Kimlik: 19
Twitter: #ap1119
Twitter kodunu girerek konuşmacılara soru sorabilirsiniz.
30 Mart 2011 Çarşamba, 17:00 - 18:00
Salon: Aynalıkavak Salonu


Tipi: Panel
Etiket: İstanbul, Kentsel Dönüşüm, Ticari Gayrimenkul
Organizatör: Arkitera Mimarlık Merkezi

Gerçek anlamda yaşanabilir semtlerin hepsi temel birkaç unsur etrafında gelişirler. Ulaşılabilirdir, yön bulması kolaydır, çeşitliliğe sahiptir ve ilginçtir. Bunların sonucunda da semt sakinlerinde güçlü bir gurur, birliktelik ve topluluk hissiyatı vardır. Bir mahalle bu unsurlarda ne kadar başarılıysa o kadar çekici oluyor ve erdemli bir döngü içerisinde sürekli artan bir mutluluk, emlak değerleri ve hayat kalitesi çemberi sağlıyor. 
 
Bir semtin bu karakteri oradaki perakende sektörünün canlılığı veya durgunluğu ile ortaya çıkar. Oradaki mağazalar, restoranlar ve o semtte bir mekan açmayı seçen işletmeler semtin organik dokusunun, orada yaşayan, çalışan, orayı ziyaret eden insanların birebir göstergesidir. Lüks mü? Yaratıcı bir merkez mi? Trendy mi? Yaya dostu mu? Yoksa depresif mi? Karakteri olmayan, tehlikeli bir yer mi? Yalnızca sokaktaki mağazalara, dükkanlara ve restoranlara bakın, onlar size herhangi bir pazar raporunun veya istatistiğin verebileceği bilgiden çok daha fazla şey anlatırlar. 
 
Peki ama ya kendi başlarına belli bir semt ve topluluk oluşturan alışveriş merkezleri ve mixed-use projeler? Semtler, karakterlerini onlarca yıl içerisinde kazanmalarına, liderlerini halk oyuyla seçmelerine rağmen, kentsel alışveriş merkezleri yalnızca birkaç yıl içerisinde planlanıp inşa ediliyorlar. Görevlendirme ile profesyoneller tarafından yönetiliyor, bir yıl içerisinde milyonlarca ziyaretçi çekiyor, kolayca yapı değiştirebiliyor. Doğrudan alınan kararlarla  şekilleniyorlar. Kısacası, belediyelere değer katarken, sokaktaki perakendeciliğe ve tarihten günümüze gelen kentsel dokunun kendini yenileyebilmesine doğrudan ve çok güçlü bir rakip oluşturuyorlar. 
 
Avrupa'daki denkleri ile karşılaştırıldığında, alışveriş merkezlerine oranla çok geride kalmış sokak mağazacılığı ile İstanbul benzersiz bir örnek olarak öne çıkıyor. İstanbul’daki sokak mağazacılığını öne çıkartmak ve rekabetçiliğini arttırmak için ne yapılabilir? Alışveriş merkezi katlarının, geleceğin şehir sokakları olması  kaçınılmaz bir seçenek midir? Alışveriş merkezi ile sokak perakendeciliği arasında bir harmoni yaratılamaz mı? 
 
Tüm bu sorulara yanıt arayacak olan panel, Türkiye’nin lider sokak perakendeciliği bölgesi olan Beyoğlu’na odaklanarak, geniş kapsamlı katılımcılarının katkılarıyla, tasarım, yerel ve uluslararası yatırımcılar, kentsel tasarım ve belediye vizyonu ile liderliğini bir araya getiriyor.


 
Platin Sponsor
Altın Sponsor
Gümüş Sponsor
Stratejik Ortak
İletişim Sponsoru
Destekleyenler
Hizmet Sponsoru
Özel Dosya